NOVODOBÝ YOUTUBE – HEJTY A URÁŽKY

Od vydání Screwtyho názorového videa/songu o české a slovenské YouTube scéně se doslova roztrhl pytel s reakcemi, komentáři, statusy nebo i dalšími videi na toto téma, tak jsem si řekl, že bych mohl taky ve stručnosti napsat svůj možná někdy více a někdy méně zaujatý názor..

Ano, od doby, kdy já jsem začínal s aktivní „kariérou“ youtubera, se stalo a změnilo hodně věcí a je pravda, že jednou z těch elementárních změn byla i ztráta respektu k druhým. Dříve, ač třeba vztahy mnoha kolegů nebyly zcela ideální, se vše drželo v rozumné míře a nikdo na nikoho veřejně neházel špínu, což se za poslední měsíce rapidně změnilo.

Teď asi přijde ta část, kde budu zaujatý, ale já to prostě tak cejtím. Zdá se mi, že tohle všechno začalo příchodem nové vlny populárních YouTuberů a vůbec nového nejpopulárnějšího formátu u nás i na Slovensku, kterým jsou tzv.: vlogy o ničem z obýváku. Takovým prvním krokem k tomu, aby se tady začala rozvíjet tato komunita, bylo neustále hejtovat herní videa a nejlépe Minecraft. Na tom byl založen posun mnoha dnes již slavných tvůrců. Druhou fází bylo zmanipulovat obecenstvo k tomu, co už přece dávno všichni věděli, a to sice že herní videa jsou o ničem a že nemají žádnou dávku originality, na rozdíl od jejich odvázané a geniální tvorby, jako třeba asky, tagy, challege atp… (ano, toto je ironie) Bohužel je komunita diváků na YouTube stále velmi mladá a tak to nebylo zas až tak těžké. A hle, máme na světě nový lepší YouTube a ten trvá dodnes.

Jenže, rychlý růst není zdravý a mnoho tvůrců se s ním prostě a jednoduše nedokáže vyrovnat, tak, jako lidé, kteří byť točí žánrově podobná videa, ale nárůst popularity a obecenstva mají více pozvolný. Pokud se ptáte proč, tak to je jednoduché. Člověk, který byl před dvěma měsíci, a teď to berte velmi z rezervou „nikdo“, je najednou „populární“ a jeho čísla ho v tom utvrzují. Snadno se pak může stát, že to jeho povahu a osobnost pokazí, a to je podle mě i příčina toho, co se právě teď děje…

Když jsem se bavil s lidmi jako je Gogo, Ment, House,Craf, Gejmr, Nejfake, Ati, FlyGun nebo třeba Wedry, všichni řeknou zcela upřímně to samé – já se necítím být slavný. V čem je rozdíl, vždyť to říkají všichni? No přece v tom, že všichni tihle „oldschool“ youtubeři to myslí na rozdíl od mnoha novodobých vážně a upřímně… Všichni tihle YouTubeři sbírali svou slávu postupně a tak jim nestoupla do hlavy, ačkoliv by možná i v mnoha případech klidně mohla. Všichni tito youtubeři také respektují ostatní do té míry, že se nikdy nesníží a nesnížili na to, aby na svoje kolegy otevřeně házeli špínu nebo aby se ve videích pomlouvali.

Je jedna věc, na kterou jsem hrdý – víte co to je? To, že jsem LET´S PLAYER! Pokud vám vrtá hlavou proč, je to proto, že v komunitě herních videí a herních komentátorů toto není – ta je podle mě zdravá. Nevím o žádném herním komentátorovi, který by nějak veřejně a neomaleně házel špínu na svoje kolegy.

Toto je mor pouze a jedině novodobé vlogové éry našeho YouTube… Vítejte doma!

9 thoughts on “NOVODOBÝ YOUTUBE – HEJTY A URÁŽKY

 1. Na tom není nic novodobého ani vyloženě YouTubového. Mezi "slavnými" lidmi (ať už se jedná o zpěváky, herce, nebo teď i YouTubery) vždy panovala rivalita. Velcí rockeři plivali po popových hvězdičkách už před dávnými časy a některé spory přerostli i ve fyzické násilí. Je to jen další způsob jak se zviditelnit. Nic nového pod sluncem.

  • Asi sis to špatně přečetl nebo jsi to špatně pochopil Errolku… Rivalita sice není nic nového, ale u té taky nemluvím. Mluvím o veřejném házení špíny, což na YouTube nové rozhodně je a rozhodně by to se zdravou rivalitou nemělo co dělat, přesně tak, jako je to právě u LP…

 2. Četl jsem si ho dobře. A myslel jsem to tak jak jsem to napsal. Když mluvím o "rivalitě", tak tím myslím případy, kdy třeba Kurt Cobain veřejně říkal o Guns 'N' Roses, že hrajou sračky a Axel mu na oplátku veřejně vyhrožoval fyzickým násilím. Veřejné urážky, zesměšňování, rvačky, soudní spory, to vše je v "šoubiznisu" běžná věc. A protože se YouTubeři dostávají do obecného povědomí a někteří se cítí slavní, přebírají tyto "hvězdné manýry" a s tím i přirozená "bulvarizace". Nenávist, nadávky a urážky panují na YouTube již od jeho vzniku, stejně jako všude jinde na internetu. U nás se ti to může zdát nové, protože je tady YouTube ještě v plenkách, ale i tebou zmíněný spor mezi vlogery a let's playery je tak dva roky starý. A možná si to neuvědomuješ, ale když je označuješ jako "vlogy o ničem z obýváku", sám se tohoto sporu účastníš, takže let's playeři taky nejsou úplně bez viny (=

  • Opět mluvíš o něčem, o čem já ne Erolku. Zaprvé se bavím o YouTube a né o „šoubiznisu“. Dál ti žádnou rivalitu přece nevymlouvám – zmiňuji, že veřejný a nevhodný házení špíny konkrétního tvůrce na jinýho konkrétního tvůrce je na YouTube novinka. Něco jiného je drobný pošťuchování a jízlivý poznámky. :)

 3. Já jsem na YouTube už nějaký ten rok. Chytil sem se zhruba v době kdy začínal točit Crafák a House s Ježichem. A na tebe Pedro jsem koukal od začátku. Na Crafáka už moc nekoukám, občas na jeho videa týkající se jeho názoru na věc, ale jinak ne. Z toho osazenstva na které jsem koukal jsi mi zbyl pouze ty a House a to jen díky tomu že točíte spolu. Pravda je taková, že ať už jsi čímkoli tak jsi se za ty léta nezměnil tím ti skládám poklonu, jelikož v průběhu let jsi se nezměnil zatímco jiní se mění v průběhu měsíců. Zdárným příkladem téhož je i tvůj brácha. Který má videa o něčem a přizpůsobuje svou kvalitu potřebám publika.
  Důvodem toho, proč jsou na youtube převážně adolescenti nepřevyšující 15 let je to, že je to trend a mladí jdou vždy za trendem. a věř mi, že když se člověk bude chovat jako "prase" tak i jejich diváci budou prasata. Ta máš jedno z nejlepšího publika. Netvrdím že je tvé publikum bez adolescentů, ale ti kteří tam jsou bývají často usměrněni těmi rozumnými. To co se teď děje na YouTube scéně je nepříjemné pro "youtubery". Je to nepříjemné pro diváka mého typu, ale velice příjemné pro škodolibé lidi, protože násilí a hádky vždy přitahovali velkou pozornost a zejména těch mladších. Mě se na vás a vaší komunitě vždy líbila ta soudržnost, to jak jste se potkávali navzájem, dělali spolu videa a navzájem se ctili. Postupně jste se zlepšovali a investovali do toho nejen čas ale i úspory, které v tvém případě mohli jít určitě jinam a je mi opravdu zle z toho jak jsou slavní ti, kteří točí svá videa ledabyle a svým způsobem bez zájmu popřípadě točí videa, které špatným způsobem ovlivní hlavně to mladší publikum. Typickým příkladem může být MadBros, ačkoli se nechci k nikomu výhradně vyjadřovat, musím říct že jejich videa, i když jsou komediální, jsou nebezpečná pro člověka který jim neporozumí. Eskalovat to může třeba tím že jejich obecenstvo jim v livestreamu píše ať "opíchají" své přítelkyně. Jsou z toho nevrlí ovšem kdo za to může ? Publikum, nebo MadBros ?
  Jsem zvědavý kam to dojde. Protože hádky mezi "youtubery" se zcela jistě přenesou mezi jejich publikum a je to neřešitelná situace. Dokud se nepřestanou chovat "youtubeři" jinak, nepřestane se jinak chovat ani publikum. Házení špína jeden na druhého byla a vždycky bude dobrá reklama začne se o tom mluvit a dokonce i ty jsi o tom napsal a dokonce i já jsem to komentoval, čímž chci naznačit jak dobře to funguje a krásným příkladem toho je bulvár.
  Naštěstí Vás se to až tak netýká, ale nechtěl bych se dožít toho kdy se přenese tahle lavina například na tvůj kanál, protože si dokážu představit jak moc by jsi z toho byl znechucený a svým způsobem určitě smutný, protože jsi u své tvorby strávil spousta času. Držím ti palce, přeji hodně štěstí a hlavně zdravý do rodiny a všem na kterých ti záleží. Dělej dál to co máš rád. S pozdravem V.

 4. No plně s tebou souhlasím, ale tohle se neděje jenom na youtube, ale celkově v dnešní době. Proto tuhle dobu nemám rád, lidé se navzájem pomlouvají a hází na sebe špínu jako si řekl. Ovšem také se najdou skupinky, kde se tohle neděje a těch si moc vážím, jako si zmínil Let´s playeri, vás. No nebudu to tady dále rozvádět dále vgětšinu si sám řekl. :D

Napsat komentář