Komunita YouTube DŘÍVE vs. DNES

Existují dvě skupiny tvůrců na YouTube – ti, kteří prostě a jednoduše točí a dělají to, co je baví, a pak ti, kteří točí a dělají jen a jen to, co je populární a co v současné době frčí! Ani jedna z těchto skupin nedělá nic špatného, jen má každý malinko jiný přístup k samotné tvorbě. Aktuálně je v kurzu pomlouvat a srážet komunitu – to dělají přece jen borci a pamětníci starejch dobrejch časů!

V poslední době je fakt strašně populární řešit komunitu a jak je špatná a jak na sebe každý hází špínu. Je mi jasný, že já to tímhle článkem v podstatě řeším taky, to je fakt, ale já tady žádnou špínu na současnou komunitu házet nebudu. Když se podívám na sortu těch dnes populárnějších tvůrců, můžu s klidným svědomím říct, že jsem na YouTube jako jeden z nejdéle působících a taky nejstarších, a tak si myslím, že bych mohl dokázat porovnat, v čem se tedy aktuální dění odlišuje od dob minulých. Celkem vtipný je, že ani nevím, jak moc dobu minulou mám vymezit, protože vidím spoustu hejtů na komunitu, kde ty lidi nadávaj, jak to bylo rok zpátky, což mě tedy přijde jako včera… Asi už jsem starej nebo co… Já se tedy budu ohlížet tam, kde jsem začínal s aktivní tvorbou, tedy více než tři roky zpět.

Tehdy byla komunita totálně a naprosto stejná! Rozdíl, byl jen v tom, že se urážky méně cílily a více se schovávaly. Tehdy panovaly na YouTube absolutně jiné poměry. Crafák byl naprosto top a Minecraft všemu vládl a všechno válcoval. Už v té době, tu ale byla hromada lidí, které tahle hra a její popularita vytáčela, protože jí točit nechtěli. I v té době se tedy velmi hojně objevovaly hejty a urážky na každého, kdo se na tu hru snad jen podíval. Nejfake pomalu každej druhej status na Facebooku věnoval urážkám nebo zesměšňování Minecraftu nebo točil hejt videa… Ati si zase snad v každém videu neodpustil nějaké to popíchnutí nebo celkem slušný a výživný rejpnutí. Nemám jim to za zlé, tehdy to tak prostě bylo. Chci tím ale říct, že už tehdy to nebylo jen samá čistota a krása. Proč se to teď neděje – to je přece jasný. Minecraft už dávno není tak populární, jak býval. Aktuálně všechno drtí vlogy a pomalu, ale jistě se dostává do popředí novinka – hejt videa na vlogy od vlogerů – to je největší pecka! O tom si ale povíme třeba někdy jindy.

Trošku si připadám, jak kdyby se všichni ti co nadávají na současné poměry přeměnili na takové ty pamětníky komunismu, kdy stál rohlík třicet halířů, pivo dvě koruny padesát a vůbec bylo všechno lepší. To je sice fajn, že to bylo takhle levný, ale ono ty lidi dostávali zase mnohonásobně menší výplatu, takže když si to člověk přepočte, vychází mu, že to vlastně bylo poměrově dražší, než dnes. Kdo by to chtěl vidět konkrétněji, tak tady posílám link na super web. Celým tímhle článkem se chci tedy dostat a dobrat k tomu, že komunita je stejná, poměry jsou stejné, jen se změnila forma, a i to mi nepřijde nijak drastické. Naopak, je to lepší, než se trapně přetvařovat. Další věc, co je fakt vtipná a na co narážel i Ment, je to, jak si na tom každej už dávno vyhaslej, zapomenutej nebo nepopulární tvůrce tak trošku nahání body – je to směšný. Bohužel, je to tak trošku recept, jak se v očích mnohdy bohužel velmi lehce ovlivnitelných diváků ukázat v rádoby lepším světle – i když to je totální hovadina, ale tak to prostě je.

Závěrem bych chtěl říct, ať se všichni hodíte do pohody, sledujete a děláte to, co vás baví a hlavně, dělejte si na věci vlastní názor. Žádnej tvůrce, ani na YouTube, ani na Twitch, není bůh. Každej máme spoustu chyb a nejsme vševědoucí, často se pleteme a někdy jednáme v afektu, tak otevřete oči a uvidíte, jak se věci mají :)

15 thoughts on “Komunita YouTube DŘÍVE vs. DNES

 1. Je to to na co jsem právě narážel ve videu YouTube války… já nevnímám, že by se tady nějaký války vedli. Spory tady byly úplně vždycky :D Jako co já vnímám je to, že někteří diváci ty války chtěj, hledaj jakoukoliv záminku čeho by se mohli chytnout a co by mohlo vyvolat konflikt. A když něco jde brát negativně tak to tak berou a nepřipouštěj jinou možnost… ale to tu bylo vždy :D
  Já osobně uznávám, že jsem rejpal a stále rejpu do různých věcí, ale je to z důvodu provokace. Proto mě fascinovalo, když se mě někdo někde zeptal na otázku "Proč nemáš rád Minecraft?". Tak jsem mu odpověděl, že já proti němu nic nemám, že já sám jsem několik let tu hru hrál a neskutečně mě bavila. Jen jsem jí pak začal bejt díky YouTube přesycenej, tak jsem na ní zanevřel… ale rejpat budu pořád! :D

 2. Přesně jak si na konci napsal, dělejte si na věci vlastní názor. Já nechci říct, že se mi tvůj nelíbí, ve spoustě ohledech se mi líbí a celkově ho respektuji.
  Ale mě se minulost československého youtube líbila víc,můj aktuální kanál existuje dva a čtvrt roku, předchozí nejsem schopen dohledat.
  Řekněme tedy youtube před dvěma roky. – Pár tisíc fanoušků, obrovská popularita minecraftu,(který jsem v tu dobu taky hrál) a ano jak si říkal s tím hatem, bylo to stejné. Ale logicky, menší publikum, menší počet hodnocení, v tu dobu stovky palců, dnes desetitisíce… Youtubeři měli možnost komunikovat s většinou fanoušků, kteří bili v komentářích aktivní. Žádné produkty, merchandising a náznak toho, že to dělají pro peníze,vypouštěje partnerství na youtube,které v tu dobu bylo obtížné získat. A upřímně, všichni to dělají pro peníze…
  Já vím že to některé baví, těm fanouškům se věnují, a že ta možnost podpory je krok dopředu a tu kvalitu to může zlepšit, ale kdyby to dělali jen, protože je to baví.. Nemusíte mít partnerství na youtube,nemusíte mít produkty z vašim obličejem/logem a na twitchi nemusíte přijímat donaty/5 $ sub.. A znám spoustu streamerů,kteří i přes obrovskou sledovanost donaty odmítají.. O téhle stránce sem mluvit nechtěl, ale co už, mazat to nebudu ..
  Mně se jednoduše líbila československá youtube scéna před pár lety víc.. Možná to bylo tím, že jsem byl mladší, nebo už si nepamatuji ty zlé věci. Ale to jak mi většina youtuberů odepsalo, z pár z nich jsem do teď v kontaktu a například screen kde Gogův kanál překonal milník 100k odběratelů, to bylo hezké :)
  - 13 let

 3. Pedro napsal si to úplně přesně, ty jsi byl před těma 3 rokama jediny na koho jsem koukal je pravda že jak mile jsem zapnul YouTube tak na mě vyskákal samej minecraft dnes party dementů co se zesebe snaží udělat budto blbce nebo jsou naopak strasně chytří jen kuli tomu aby si nahnaly nějaký ty plusy. Líbí se mi že ty si naštěstí furt stejný a z Jiřinou asi nejmoudřejší YouTubeři a za to by sem vám rád poděkoval a doufám že takový i zůstanete ;)

Napsat komentář